Miután az Átlátszó Erdély néhány hónapja megírta, hogy Méhes György a rendszerváltás előtt több mint 15 éven át volt a Securitate besúgója, az Erdélyi Magyar Írók Ligája megváltoztatja ifjúsági tehetségkutató pályázatának a nevét.
A fiatal irodalomároknak kiírt pályázat is eddig Méhes György nevét viselte, akárcsak a 3000 euróval járó Méhes György-díj, amely egyúttal az E-MIL Irodalmi Nagydíja is volt. Az 1000 eurós Méhes György-debütdíjjal a legtehetségesebbnek ítélt elsőkötetes alkotót jutalmazták.
Ezekre a díjakra 2022-ig az E-MIL terjesztette fel a jelölteket, és Méhes György jogörökösei döntöttek. 2023-tól a díjazást teljesen átvette a Méhes György ‒ Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma. Azóta az E-MIL csak a tehetségkutató pályázatot bonyolítja a Méhes nevével fémjelzett szakmai elismerések közül.
Az E-MIL elnökét több mint két hete emailben kerestük meg, hogy arról érdeklődjünk, az írószervezet szeptember eleji közgyűlésén milyen döntést hoztak a besúgó író nevének használatáról. Szántai János elnök folyamatosan halogatta a válaszadást a kérdéseinkre. Válaszadás helyett végül ma közleményt küldött szét az erdélyi magyar sajtónak.
Eszerint az E-MIL választmánya konzultált a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriumával, majd az egyesület éves közgyűlésén is megvitatták a névadást. A kuratórium ugyanazt válaszolta az íróknak, mint korábban a Transtelexnek: történésszel fogja megvizsgáltatni Méhes György besúgói múltját, ennek eredményét majd nyilvánosságra hozza. Addig is támogatja az erdélyi irodalmat, az E-MIL tehetségkutató pályázatát is.
Az E-MIL viszont saját jogkörében megváltoztatta a pályázat nevét, és ezután E-MIL Tehetséggondozó Pályázatnak fogja hívni.
A díjak és a pénz
Ami az évente kiosztott Méhes György irodalmi díjakat illeti, ezek nevére az Alapítvány kuratóriuma a jövő évi díjkiosztás időpontja előtt fog visszatérni.
A Méhes György – Nagy Elek Alapítványt Méhes György fia, Nagy Elek alapította. A milliárdos magyarországi vállalkozó húsz éve az erdélyi magyar irodalom jelentős támogatója, aki cikkünk megjelenéséig csak felületes munkakapcsolatnak tekintette édesapja együttműködését a Securitatéval. Bár tudatában volt ennek az együttműködésnek, nem tartotta problémásnak az apjáról elnevezni a legjelentősebb erdélyi magyar irodalmi díjakat.
Az E-MIL közgyűlése elnapolta a kérdést a támogatói együttműködéséről a Méhes György – Nagy Elek Alapítvánnyal egészen addig, amíg elkészül a szaktörténésztől megrendelt tanulmány Méhes György besúgói tevékenységéről.
Az E-MIL etikai bizottsága is mozgolódott
Nemrég a szerkesztőségünk birtokába került egy dokumentum, amelyben az E-MIL etikai bizottsága kérte a jogköreinek bővítését több olyan kérdésben is, amely feltehetően kapcsolatban áll a Méhesről szóló cikkünkkel. Kérték például, hogy ők dolgozzák ki a szervezet imázsépítésének alapelveit, szempontjait, és hogy részt kapjanak a közéleti-irodalmi szempontból etikai kérdéseket is felvető helyzetek megítélésében és a döntéshozatalban.
Az etikai bizottság azt is kérte, hogy E-MIL és az erdélyi írótársadalom jövőjét sorsdöntő módon befolyásoló stratégiai kérdéseket, közép- és hosszútávú ügyeket a választmányi tagokkal közösen vitathassa meg és dönthesse el. Ilyen stratégiai kérdés például
- az E-MIL működésének főbb irányvonalai;
- állami, politikai szereplőkkel való viszony;
- más író- vagy közéleti szervezetekkel való együttműködés;
- nagyobb horderejű programok meghatározása, összeállítása, stb.
Természetesen megkérdeztük Szántai Jánostól, hogy bővítették-e az E-MIL etikai bizottságának jogkörét, az általa küldött közleményben ugyanis erre nem tért ki. Ha válaszol, cikkünket kiegészítjük.