Nem mindennapi tranzakcióra került sor bő két hónapja, 2025. január 29-én: az az alapítvány, amelyet alapító okirata szerint az RMDSZ oktatási, tudományos, kulturális és szociális tevékenységek lebonyolítására hozott létre, megvásárolt egy ingatlanfejlesztéssel foglalkozó céget, az Adalgo Mirus Kft.-t.
Egyelőre sok a homály ezzel a céggel, valamint az üzlettel kapcsolatban. Két dolog biztos: ez a vállalkozás a tulajdonosa egy, a kolozsvári Sétatér mellett, a Cardinal Iuliu Hossu (volt Pavlov/Fürdő) utca 41 szám alatt található villának, valamint hogy a cégért 9,1 millió eurót fizet az Iskola Alapítvány.
Ennél exkluzívabb – és drágább – környéket ingatlanvásárlásra nehezen talált volna az Iskola Alapítvány Kolozsváron. A villa a Malom-árok partján található, teraszáról a Sétatérre nyílik kilátás. A tó, a reprezentatív épületek a Sétatéri tó körül, de akár a polgármesteri hivatal is kőhajításnyira van.
A telekkönyvi leírás szerint a villában emeletenként több iroda, az udvaron pedig 23 parkolóhely áll rendelkezésre
Nemcsak az elhelyezkedése kiváló, maga az irodaház sem tűnik hétköznapinak. Amennyire ki tudtuk deríteni, az ingatlan a ‘30-as években épült, jelenlegi tulajdonosa, az Adalgo Mirus Kft. pedig 2017 januárjában vásárolta meg, állítólag 1,3 millió euróért.
A cégkivonat, amelyből kiderül a cég 9,1 millió eurós vételára
A villa 2015 és 2018 között alapos felújításon esett át, így jelenleg egy négyszintes, összesen 1280 négyzetméter hasznos felülettel rendelkező irodaház. Macskakővel burkolt 1767 négyzetméteres udvar tartozik hozzá, mely parkolóként használatos.
Mi lesz az ingatlan rendeltetése?
Úgy tudjuk, ide költözik majd az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége és / vagy a Szövetségi Elnöki Hivatal. Ezt azonban nem tudjuk megerősíteni, ugyanis e-mailben elküldött kérdéseinkre az Iskola Alapítvány képviselője, Nagy Zoltán Levente még nem válaszolt.

Szintén nem tudott érdemi információkkal szolgálni Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője: megkeresésünkre annyit válaszolt, hogy ő erről semmilyen információval nem rendelkezik.
Kérdés, hogy miért lenne szüksége az Iskola Alapítványnak vagy akár az RMDSZ-nek egy ilyen drága és reprezentatív villára. Hiszen mind az alapítvány, mind az RMDSZ számos ingatlannal rendelkezik Kolozsváron, nem tűnik úgy, mintha helyszűkében lennének.
A szövetségi elnökség ideköltöztetése logikus továbblépés lenne az RMDSZ vezetősége részéről. Ehhez a villához képest az országos RMDSZ jelenlegi irodaépülete a kolozsvári Majális utcában – és bármelyik másik székháza – szerény kis kunyhó.
Nem mellékes, hogy ez az ingatlan akár külföldi, magas rangú látogatók fogadására is alkalmas. Nemrég még a kazahsztáni tiszteletbeli konzulátus működött itt néhány ingatlanos cég társaságában, az avatáson maga Emil Boc polgármester is tiszteletét tette.
Régóta gyűjti az ingatlanokat az Iskola Alapítvány
Ez a villa egyébként nem az egyedüli nagy értékű ingatlan az Iskola Alapítvány tulajdonában. Az alapítvány még a baloldali kormányok idején kapott pénzt Magyarországról arra, hogy Kolozsváron felépítsen egy fiatal tanároknak szánt komplexumot.
Később, az Orbán-kormányok idején az Iskola Alapítvány több, milliárdos nagyságrendű támogatásban részesült a Bethlen Gábor Alaptól, amelynek egy részét aztán ingatlanokba fektette (erről néhány éve írtunk utoljára).
Mivel az Iskola Alapítvány alapítója az RMDSZ, a támogatásokról feltételezhető, hogy a Fidesz-RMDSZ közötti jó kapcsolat megalapozását is elősegítették. Ennek a kapcsolatnak az alakulásáról szóló összefoglalónk itt olvasható.
A botrányok sem kerülték el az Iskola Alapítvány ingatlanos ügyeit. Az Átlátszó Erdély tárta fel a L’Alchimiste sztorit, vagyis azt, hogy az alapítvány kibérelt és felújított egy 200 négyzetméteres üzlethelyiséget a Kolozsvár főterén álló Jósika-palotában, majd bérbe adta az alapítvány elnöke, egyben Kelemen Hunor kabinetvezetője, Nagy Zoltán Levente feleségének. Itt a feleség, Debreczeni Hajnalka – akkoriban Kelemen Hunor sajtósa – egy kávézót nyitott. A kávézónak előnyös konstrukcióból az Alapítvány akkori elmondása szerint kiszállt, Debreczeni Hajnalka egy évvel később, 2018 májusában adta el a részesedését a L’Alchimiste cégéből.
Miért hallgatnak róla, miért van rá szükség, és honnan volt rá pénz?
De vissza az új szerzeményhez. Mint fentebb jeleztük, a tranzakció rengeteg kérdést vet fel. Például: mi az oka annak, hogy a tranzakció tényét nem jelentették be nyilvánosan?
A hallgatás azért szembeszökő, mert az Iskola Alapítvány más ingatlanprojektjeiről mostanában gyakran oszt meg anyagokat a Facebookon. Az alábbi képernyőfotón épp a Minerva Központról osztottak meg információkat, és a nagyváradi Sonnenfeld Palota felújításáról is találtunk közleményt.

Továbbá nem tudni, hogy honnan volt az Iskola Alapítványnak erre pénze. Magyar kormánytámogatásokat használt fel erre a célra, vagy valamilyen más forrást?
Kérdéses még, hogy miért volt szükség arra, hogy az Adalgo Mirus Kft.-ben 100 százalékos tulajdonrészt szerezzen az Iskola Alapítvány. Miért nem lehetett csak az ingatlant megvásárolni? Ez azért fontos, mert a rendelkezésünkre álló információk alapján a 2013-ban alapított Adalgo Mirus Kft. korántsem az a virágzó, tőkeerős vállalkozás, amire a birtokában lévő ingatlan utal.
A cég 2024-es mérlege még nem publikus. Az azonban már ismert, hogy a 2023-as évet 335 ezer eurós üzlet forgalommal és 305 ezer eurós veszteséggel zárta, miközben 3 millió eurós adóssága volt.

Nagy kérdés még, hogy mennyibe került ez a villa?
A rendelkezésre álló mérlegadatok alapján nehéz a villa értékéről bármit mondani. Az látszik, hogy a vállalkozás mérlegének befektetett eszközök (active imobilizate) rubrikája – itt vannak feltüntetve az ingatlanok – az évek során 1 millió és 9 millió euró között fluktuált, 2023-ban pedig 9,4 millió euró volt. Azonban nem tudjuk, hogy a cégnek van-e még ezen az ingatlanon kívül más, nagyobb értékű vagyontárgya.
Érdekes az Adalgo Mirus Kft. múltja is. A cég a kolozsvári nagyvállalkozók közt jól ismert Gadola család érdekeltsége volt. A családi vagyont az apa, Ștefan Gadola ingatlanfejlesztő alapozta meg. Idősebb Gadola az Energobit vállalat egyik alapítója, a CFR focicsapat egyik tulajdonosa, akinek a vagyona 50-60 millió euróra rúg a Capital szerint, és aki magyar gyökerekkel is rendelkezik (egy portré itt olvasható róla román nyelven).
Na de hogy jön ide az Untold fesztivál?
Az Adalgo Mirus Kft. jog szerinti tulajdonosa azonban Ștefan Gadola két fia, Sorin és Raul Gadola volt. Utóbbi a tulajdonosa a részvények 99 százalékát birtokló Neocrest Business Kft.-nek.
Ebben a körben nem tudunk igazán alaposan elmélyülni a Gadola család, illetve a két fiú üzleti múltjában. Tény azonban, hogy ha apjukat bohém, nagyvonalú, kalandos életű üzletemberként írja le a kolozsvári helyi sajtó, a két fiú megítélése már inkább negatív.
Sorin Gadola, az Untold fesztivál egyik alapítója, súlyos betegség után az ezotéria és az alternatív gyógymódok felé fordult. Életvezetési tanácsokat ad a TikTok-on, ahol 217 ezer követője van. Az üzleti életben is a spirituális vonalat követi: egyebek mellett alternatív gyógyászatot kínáló magánklinikája van Kolozsváron és Bukarestben.
Raul Gadola jelenleg is ingatlanfejlesztő. Összesen 9 cég ügyvezetője, és azzal került be a hírekbe, hogy autójával áttört egy kerítést a szászfenesi Terra negyedben. Továbbá azzal, hogy 100 millió eurót készül egy újabb, 38 ezer négyzetméteres kolozsvári bevásárlóközpont, az Oxygene Mall fejlesztésére elkölteni.
Jelenleg nem rendelkezünk információkkal arról, hogy az Adalgo Mirus Kft.-nek milyen egyéb ingatlanvagyona van, ahogy arra is várni kell, hogy a 2024-es mérlegüket közzétegyék. Erről, valamint a Cardinal Iuliu Hossu utcai ingatlan körüli fejleményekről újabb anyagban készülünk beszámolni.