Idén nyáron már termett a kiszáradó ribizlibánya, de nem szedték le a termést, csak a kavicskitermelés meghosszabbításával törődtek. Sikerült!
Idén áprilisban írtunk legutóbb a ribizlibányáról, akkor eszeveszett ütemben termelték az anyagot, az engedély lejárta előtti időt maximálisan kihasználva.
Időközben az engedély lejárt, a teraszosítás csak részben történt meg, a telepítés nem történt meg, a munkálatokat abbahagyták.
Augusztusban arra sétáltunk a gyerekekkel, azt tapasztaltuk, hogy a tavaly őszi hatóság-ámító telepítésen kívül egyetlen szál ribizlit sem ültettek. Tavaly ősszel is csak szemkiszúrásból ültettek pár tíz tövet, miután Tánczos Barna miniszter kiküldte a bukaresti környezetőrséget, amely talált egy halom rendellenességet és leállította a munkálatokat. Az újraengedélyezéshez kellett teljesíteni egy jó adag követelményt, és meggyőzni a hatóságokat a jóhiszeműségről.
Ekkor ültették azt a pár tíz ribizlitövet az egyik felső teraszra, és kiküldték a képet a helyi sajtónak. A ribizlitövekkel aztán szemmel láthatóan nem sokat törődtek azóta, nem kapálták, nem öntözték őket, mert egy erősen gazos, félig kiszáradt ültetvény képe tárult elénk azon a teraszon idén nyáron.
Az ültetvény, ha lehet annak nevezni ezt a ribizlikínzó telepítést, idén már termést is hozott, amit senki nem szedett le, a gyümölcs odaszáradt a bokrokra, vagy helyenként bokrostól száradt ki.
Még a nyáron elkezdtem érdeklődni, hogy melyik hatóságnak lehet jelezni, hogy lejárt a határidő, és úgy maradt a hely befejezetlenül, elhagyottan. Írásban megkérdeztem mindkét környezetvédelmi hatóságot, az ügynökséget és az őrséget is, hogy kihez lehet fordulni ezzel a kérdéssel.
Az ügynökség azt írta, hogy az őrség hatáskörébe tartozik ez, és át is küldték nekik levelem. Az őrség nem tökölt sokat, hanem ezt panasznak vette és ki is szállt a helyszínre.
Válaszában az őrség azt állítja, hogy a kitermelő nem haladta meg az engedélyezett mennyiséget, és betartja az engedély szerinti teraszos kitermelést. Ezt egy topós méréssel bizonyította.
A cégtulajdonos azt nyilatkozta nekik, hogy azért nem tudta befejezni a ribizliültetvény telepítését, mert az engedélye le van járva.
Az engedély hosszabbításáért kérést tett le az udvarhelyi polgármesteri hivatalhoz, további részletekért hozzájuk kell fordulni.
Meghosszabbították az engedélyt 2023 májusáig
Megkérdeztem a polgármesteri hivatalt is. Ők augusztus közepén visszaigazolták, hogy a cég már az engedély lejárta előtt kérte annak meghosszabbítását. Az urbanisztikai iroda a kérés mellé a törvényes előírások szerint kiegészítő dokumentumokat kért a cégtől, amelyek a hátralévő munkálatokra vonatkoznak, írta akkor Zörgő Noémi, a hivatal sajtószóvivője.
Mivel a sok munka halmozódása és a fontosabb projektek határidejének szorítása miatt ezt az anyagot nem sikerült összeraknom azóta, most rákérdeztem a városháza sajtósára, hogy augusztus óta változott-e valami. Válasza: „mivel a törvény nem ad arra lehetőséget, hogy a hosszabbítási kérést a város visszautasítsa, az engedély 2023 májusáig meghosszabbodott”.
Minden rendben van
A ribizlibánya jelenleg elhagyatott képet mutat. Már az országútról is látszanak a függőleges barázdák, melyeket az erózió vájt a Rez megbontott oldalába.
A bánya fölött újabb darabok szakadtak le idén a kaszálóból és indultak el lefelé.
A környezetvédelmi őrség válasza szerint a felmérésből kiderül, hogy „az engedély szerinti teraszosítás be van tartva”. Ha jól megnézzük a fentebbi képet, tudván, hogy tavaly ősszel a bukaresti őrség többek között azért büntetett, mert nem volt betartva az engedélyben előírt, fentről lefelé haladó lépcsőzetes kitermelés, látjuk ugye a szakszerű, fentről lefelé történő teraszosítást? Vagy egy véletlenszerűen feltúrt mezőt látunk, földcsuszamlással és erózióval? Na, de minden rendben van, állítja a környezetőrség.
Itt majd egy gyönyörű zöld sziget lesz, ami majd példát mutat minden bányának, hogy hogyan kell tájseb helyett egy zöld ligetet hagyni, ígérte Szász Gáspár Attila könnyező keresztény motoros 2021 nyarán.
Lejárt az építési engedélye, mielőtt betelepíthette volna az ültetvényt, írta a környezetvédelmi őrség. De szerencsére most a zöld sikertörténet kibontakozhat, mert meghosszabbították az engedélyt jövő év májusáig.
A paródia folytatódik
Most már holtbiztos, hogy az összes hatóság, a helyiektől kezdve, a megyeieken keresztül egészen fel a minisztériumig tisztában van azzal, hogy ez egy kamu ribizliültetvény. Az intézményvezetők, akikkel az utóbbi években beszélgettem, jelezték, tisztán látják, hogy a cél az volt, hogy egy ribizliültetvénnyel álcázzák a Rez oldalában zajló kitermelést. Tehát már szó sem lehet arról, hogy a hatóságok nem látják az átverést. Mégsem képesek lépni, inkább magyarázkodnak, különféle törvényességi okokra hivatkozva.
Eddig csak a Helyi Rendőrség tett valamit a bohózat megállításáért, de sajnos a városháza jogi félelmek miatt visszakozott abból az ügyből. És Tánczos Barna miniszter küldte ki a bukaresti környezetőrséget, amely talált egy halom hibát (amit a helyi őrség éveken keresztül nem akart észrevenni), melyekre hivatkozva ideiglenesen leállították a munkálatokat. De amint ők elmentek, a helyi környezetvédelmi hatóságok hirtelen újra visszaestek a vakságba.
A komédia folytatódik, a témát továbbra is követjük. Addig is, több szem többet lát alapon minden olvasónktól érkező érdekes helyszíni információért vagy fotóért hálásak vagyunk. Köszönjük forrásainknak, akik eddig is rendszeresen jeleztek minden mozgást a ribizlibánya körül.