fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 9 perc
A A
in Infografikák, Legfontosabb, RMDSZ, Választások

Így fogytak Erdélyben az RMDSZ-re adott szavazatok

Szabó Tünde
2020. december 17.
Olvasási Idő: 9 perc
Az RMDSZ szövetségi elnöke

Kelemen Hunor szavaz az idei parlamenti választáson.

 

Térképen nézhető, melyik településen hány szavazatot veszített az RMDSZ négy év alatt. Közel százezer szavazó hagyta ott az RMDSZ-t, ezt a járvány és a demográfiai fogyás együtt sem magyarázza.

Akár ez is tetszhet

Turista kapaszkodik a lengőhíd üvegfalára. A párja fotózza.

Amit ma megtehetsz magunkért

2025. május 4.
Egy roma kislány futkározik, rakott szoknyáját lengeti a szél. A haja kétoldalra van fonva, benne egy piros virág.

Mindenkinek árt, hogy elkülönítjük a roma diákokat

2025. április 30.

Térképre tette Csata István szociológus, adatvizualizációs szakember a 2016-os és a 2020-as parlamenti választásokon az RMDSZ-re adott erdélyi szavazatok számát. Jól nyomon követhető, melyik településen tudott jobban vagy gyengébben mozgósítani az RMDSZ a négy évvel ezelőtti választáshoz képest, miközben parlamenti mandátumainak számát megőrizte.

Mind a két adatsor a képviselőházi listára adott szavazatokat veszi figyelembe. A 2020-as számok a szavazatok több mint 99 százalékának feldolgozása utáni adatok. A térképek csak azokat a településeket tüntetik fel, ahol legalább 20 szavazatot kapott az RMDSZ.

A térképadatok csak az erdélyi településeken RMDSZ-re leadott szavazatokat tartalmazzák, a Kárpátokon és a határon túliakat nem. Így jön ki a 98 ezres szavazatcsökkenés a térképen. A mindenhol leadott szavazatok összesen 97 ezerrel csökkentek 2016-hoz képest. Azaz Erdélyben hangsúlyosabban veszített voksokat az RMDSZ, mint máshol: 23,2 százalékkal kapott most kevesebbet.

2016-ban országos szinten a választók 39,4 százaléka ment el szavazni, idén december 6-án a választók 33,2 százaléka.

Erdélyi magyar szavazatok térképen
Az RMDSZ-nek az idei parlamenti választáson elért szavazataránya

Az első térkép azt mutatja, hogy az egyes településeken az összes szavazaton belül mekkora hányadot képviselnek az RMDSZ-re adott szavazatok. Ha szürke a települést jelző kör, akkor a ott a szavazatok negyedét sem kapta az RMDSZ.

Minél sötétebb zöld a település, annál nagyobb arányban szavaztak ott az RMDSZ-re. A zöld színekből egyből szembeötlik az RMDSZ két fő bázisa, Székelyföld és Partium. A települést jelző kör nagysága az RMDSZ-re érkezett szavazatok számával arányos: minél több szavazatot kapott a Szövetség, annál nagyobb kör jelzi a települést.

Abszolút számokban Hargita megyében kapta a legtöbb szavazatot, majd Maros, Kovászna, Bihar, Szatmár, Kolozs és Szilágy megye következik.

RMDSZ-re adott szavazatok számának változása
A 2016-os és 2020-as parlamenti választásokon az RMDSZ-re érkezett szavazatok számának változása

A második térkép színei azt jelzik, mennyivel kevesebb szavazatot kapott az RMDSZ most, mint négy éve. A néhány zöld településen idén több voksot gyűjtött be, mint 2016-ban. A sok-sok drapp színű településen legtöbb 20 százalékos a szavazatvesztés, a tüdőszínű településeken 20 és 40 százalék közötti.

A bánsági megyékben sok a bordó színű község, ahol most feleannyian vagy még kevesebben szavaztak az RMDSZ-listára, mint négy éve.

Kiugró, hogy a legtöbb közepes és nagyvárosban 25-35 százaléknyi szavazót veszített az RMDSZ négy év alatt. Kolozsváron és Nagyváradon együtt 12 ezer szavazatot, ami 20-30 községnek felel meg. A százezer lakos fölötti nagyvárosokban a négy évvel ezelőtti szavazóinak 32 százalékát veszítette el idén a Szövetség, közepes és kisvárosokban a 26 százalékát, községekben átlagosan a 18 százalékát a két választás között, magyarázta az Átlátszó Erdélynek a szociológus.

Temesváron idén kevesebb szavazatot kapott az RMDSZ, mint Gyergyóremetén, illusztrálta Csata István. Bár tény, hogy az elmúlt húsz évben Temes megye az egyik, ahol leginkább csökkent a magyarság aránya, ez a demográfiai változás nem indokolja teljességében a szavazatszám csökkenését.

Megyei bontásban Hargita megyében a legkisebb, 16 százalékos az RMDSZ-szavazatok erodálódása négy év alatt, ami megfelel az országos szavazatcsökkenésnek, illetve jóval kisebb, mint az RMDSZ erdélyi szavazatainak 23 százalékos csökkenése.

RMDSZ-re adott szavazatok térképe
Az RMDSZ által a 2016-os és a 2020-as parlamenti választásokon elért szavazatarány különbsége

A harmadik térkép azt mutatja, hogy az RMDSZ általános szavazatvesztése nyomán melyik településen hogyan változott az RMDSZ részesedése az összes szavazaton belül. A halványzöld szín 0-4 százalékpontos, a sötétzöld 4-8 százalékpontos erősödést jelez. Azaz ezeken a településeken bár kevesebben szavaztak az RMDSZ-re, mint négy éve, de az RMDSZ-szavazatok aránya az összes szavazaton belül nőtt. Például Székelyudvarhelyen közel kétezerrel kevesebb ember szavazott az RMDSZ jelöltjeire idén, arányuk az összes szavazó között mégis 93,4 százalékra nőtt a 2016-os 92,4 százalékról.

A tüdőszín az RMDSZ súlyának 0 és 4 százalékpont közötti csökkenését, a bordó szín a 4 és 8 százalékpont közötti csökkenést jelzi. Nagyszalontán például 1200 szavazattal kapott kevesebbet a Szövetség, ezzel 58,9 százalékról 51,2 százalékra csökkent a súlya. Bár a település szavazóinak többsége idén is az RMDSZ-re voksolt, arányuk a többi szavazóhoz képest közel nyolc százalékponttal csökkent. A körök nagysága ezen a térképen is az adott településen RMDSZ-re szavazók számával arányos.

Kiköltözés az elővárosi falvakba

Érdekes Vásárhely, Várad és Szatmárnémeti, illetve a szomszédos településeik esete, hívja fel a figyelmet a kutató. A szomszédos községekben az RMDSZ-re érkezett szavazatok száma nem csökkent annyira, mint a nagyvárosban, de az arányuk jobban csökkent, mint a városban.

A Vásárhely melletti községekben például négy éve 48,5 százalékot kapott az RMDSZ, most pedig csak 42,7 százalékot. Miközben Vásárhelyen az ötezerrel kevesebb szavazat alig egy tized százalékpontos csökkenést jelentett: 42,47%-ról 42,34%-ra. Elképzelhető, hogy a magyarok kevésbé érintettek a szuburbanizációban, és ez csökkentette az RMDSZ szavazóbázisának relatív súlyát, de az is lehet, hogy az egyéb pártok jobban mobilizálták a szavazóikat, véli Csata István.

Ahol az RMDSZ-nek nagyon meg kell vizsgálnia a mozgósítást, az a Kovászna megyei községek, ahol szintén roppant jelentős az RMDSZ-szavazók arányának csökkenése. Főként a szomszédos Hargita megyéhez képest, ahol jóval több a zöld színű község, azaz a kevesebb szavazó nem vezetett az RMDSZ súlyának csökkenéséhez. A két megye annyira hasonlít, hogy ezt az aránycsökkenést nem magyarázza demográfiai vagy más, strukturális jellegű eltérés a két magyar többségű megye között, mutatott rá az adatvizualizációs szakember.

Ezzel együtt Kovászna megye idén négy képviselőt küld a parlamentbe, míg négy évvel ezelőtt csak három mandátumot szerzett.

Kattintható, interaktív

A térképre vitt adatokat Csata István a tableau.com interaktív felületén jelenítette meg, ahonnan könnyen be lehet ágyazni bármilyen honlapra:

A három térképet a bal oldalon megjelenő nyilakkal vagy a bal felső sarokban, a kereső fölötti füleknél lehet váltogatni.

Ha a kurzort egy adott településre visszük, megjelenik mellette a megye és a település neve, a 2016-ban és 2020-ban RMDSZ-re érkező szavazatok száma és aránya, valamint a különbség a szavazatszámokban és az arányban.

Ha rá is kattintunk, akkor ezek a számok és arányok jelennek meg a minitáblázatban a jobb felső sarokban, amely eredetileg az Erdélyben RMDSZ-re adott szavazatokat összesíti. Egyszerre több kiválasztott település adatait is összesíti, ha a településekre a Ctrl billentyűt lenyomva kattintunk.

Emellett úgy is ki tudunk választani több szomszédos települést vagy tetszőleges nagyságú régiót, ha a kurzorral körberajzolunk egy adott területet. Az egér görgetőjével bele tudunk nagyítani a térképbe, illetve ki tudunk jönni a nagyításból. Ezt a plusz és mínusz gombbal is meg tudjuk tenni a bal felső részen látható függőleges menüben. Itt a ház ikonra kattintva a térkép eredeti nagyságára áll vissza.

A ház alatti háromszög előhozza a több település vagy régió kiválasztásának három módját: négyszög, kör vagy tetszőleges alakú régiót tudunk rajzolni és ezzel kiválasztani.

Hol vesztek el a szavazatok?

A választási részvétel városon jobban csökkent, mint vidéken. A részvételi adatokból a szociológus azt is látja, hogy idén a nagyvárosokban főként az 50 év fölöttiek maradtak el az urnáktól. Mivel a magyar népesség a nagyvárosokban inkább elöregedett, mint Székelyföldön vagy mint a nem magyar népesség a nagyvárosokban, ezért az általános városi részvétel visszaesése az RMDSZ-t jobban érinthette. Hogy ez mennyire választható szét a távolmaradás egyéb lehetséges indokaitól, az alaposabb elemzést igényel.

Más kutatók is hasonló megállapításokra jutottak a gyorselemzéseikben. A távolmaradás egy részét mindenképp a járványhelyzet, a félelem a vírusfertőzéstől indokolja, másik részét a demográfia: kevesebb a magyar. De nem akkora a fogyás, mint amilyen arányban elpártoltak most az RMDSZ szavazói, magyarázza Székely István Gergő politológus a Krónikának adott nyilatkozatában.

Politikai ok is közrejátszott: a választópolgároknak nem tetszett a kínálat, és vagy nem mentek el szavazni, vagy más, román párt jelöltjeire szavaztak, valószínűsíti a politológus.

Nyitókép: Kelemen Hunor Csíkkarcfalván szavaz az idei parlamenti választáson. Fotó: Gábor Lajos. A kép forrása Kelemen Hunor Facebook-oldala.

Hogy könnyebben összeálljon a nagy kép

TÁMOGASS
Kapcsolódó címkék adatvizualizációCsata IstvánErdélyerdélyi szavazatokparlamenti választásokRMDSZszavazatoktérképvizualizáció
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

Turista kapaszkodik a lengőhíd üvegfalára. A párja fotózza.
Klímaválság

Amit ma megtehetsz magunkért

Szerző: Pál Edit Éva
2025. május 4.
Egy roma kislány futkározik, rakott szoknyáját lengeti a szél. A haja kétoldalra van fonva, benne egy piros virág.
Abúzusok

Mindenkinek árt, hogy elkülönítjük a roma diákokat

Szerző: Kulcsár Árpád
2025. április 30.
Minierdő Lisszabonban
Klímaválság

Neked is lehet erdőd, ha van egy terasznyi telked!

Szerző: Pál Edit Éva
2025. április 26.
Na mitől rettegnek a diktátorok?
Közlemények

Na mitől rettegnek a diktátorok?

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. április 16.
Next Post
Választási plakát Kolozs megyéből

Szerény vagyonok, csődös cégek Erdély közepén: inkább spórolnak a választottjaink

Borboly leszakadt kampányútja: megkerült a hibás!

Borboly leszakadt kampányútja: megkerült a hibás!

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT