Ehhez két év pereskedés és egy jogerős, megfellebbezhetetlen döntés volt szükséges.
Fontos ajándékot hozott tavaly a Mikulás az erdélyi magyar nyilvánosság számára: 2021 december 6-án a Kolozsvári Ítélőtábla helyt adott kérésünknek, és elrendelte, hogy az RMDSZ adja ki az általunk kért gazdálkodási adatok túlnyomó többségét.
Bő két évvel ezelőtt, 2019. október 28-án küldtük el adatigénylésünket Porcsalmi Bálint akkori ügyvezető elnöknek. Iktatószámot kaptunk, választ azonban nem.
Ez nem volt meglepő: az RMDSZ akkoriban azon az állásponton volt, és a bíróságon is úgy érvelt, hogy a közérdekű információkról szóló 544/2001-es törvény hatálya nem terjed ki rá, így gazdálkodásáról nem köteles részleteket közölni.
[irp posts=”32382″ name=”Miénk az erdélyi magyar sajtó legdrágább RMDSZ-es sajtóakkreditációja”]
Mint korábban is, most is jogorvoslatért folyamodtunk. A részleteket azért nem ismertetjük, mert az ügy nagyon terebélyessé vált. Első körben a Kolozsvári Törvényszék helyt adott a keresetünknek, de az Ítélőtábla újratárgyalást rendelt el, így egy második tárgyalási ciklusra is sor került úgy alap-, mint másodfokon.
A végleges és megfellebbezhetetlen döntés tavaly decemberben született meg – a Kolozsvári Ítélőtábla döntése és indoklása itt böngészhető. Az indoklás betekintést nyújthat abba, hogy az RMDSZ milyen érvekkel próbált kitérni a válaszadás elől, és hogy a bírói testület végül milyen érvek mentén hozta meg a számunkra kedvező döntését.
Az RMDSZ januárban jelezte, kiadja az általunk kért dokumentumokat. Mivel sok adatot kértünk, ezért 6-9 hónapban jelölte meg az időt, amelyre szüksége van, és kilátásba helyezte, hogy a dokumentumok fénymásolási költségeit is állnunk kell. (Ezt egyébként az 544/2001-es törvény is előírja).
Mi 2022. április 15-ét jelöltük meg határidőként, ekkorra szeretnénk megkapni a dokumentumokat, ellenkező esetben végrehajtást fogunk kérni.
Az adatigényünkben ezt a 21 pontból álló listát jóval pontosabban leírtuk, alább az olvasmányosság kedvéért egyszerűsítettük, milyen közérdekű információkat várunk:
– vezető RMDSZ-politikusok kiszállási költségeit 2009-től 2019 októberéig;
– az 5 ezer eurónál magasabb értékű, magánszemélyekkel vagy jogi személyiségekkel kötött szerződések listáját;
– az RMDSZ által rendelt közvélemény-kutatások összefoglalóit a 2009-2019-es időszakban;
– az RMDSZ költségvetését és költségvetésének végrehajtását a 2017-2019-es évekre;
– az RMDSZ tulajdonában levő ingatlanok listáját a vételárral, illetve az RMDSZ által eladott épületek listáját az eladásból befolyt összeggel;
– az RMDSZ által bérelt ingatlanok listáját, feltüntetve a bérleti díjakat;
– a székházak karbantartására és javításaira vonatkozó információkat;
– ezeknek az épületeknek a rezsiköltségeit;
– az RMDSZ által vásárolt ingóságok, felszerelések listáját a 2009-2019-es időszakban;
– az RMDSZ által működtetett gépkocsipark listáját 2019 októberében;
– az RMDSZ által a 2009-2019-es időszakban szervezett rendezvények költségeit;
– bérköltségekre és munkavállalókra vonatkozó adatokat a 2009-2019-es periódusra;
– bérrácsot a 2016-2019-es évekre;
– szerzői jogdíjas szerződések listáját a 2016-2019-es időszakra;
– a sajtóra, reklámra, könyvkiadásra elköltött pénzösszegek listáját éves bontásban, a 2009-2019-es periódusra;
– az Octopus Communications SRL, Viral Communications SRL, valamint Rubik Communications SRL-nek kifizetett pénzösszegeket a 2009-2019-es periódusban;
– a 2019-es EP-választások idején elkészült és publikált/sugárzott kampányanyagokkal kapcsolatos kiadások listáját és kedvezményezettjeit;
– audit és könyvelési költségeket;
– a 2009-2019-es időszakban vásárolt műalkotások listáját;
– a különféle, nemzetközi tagságokkal kapcsolatos kiadások listáját a 2009-2019-es periódusban.
Címlapon: Az RMDSZ önkéntesei aláírásokkal teli dobozokkal az EP-választási kampány idején 2019 márciusában. Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala